Jan Tichy Photography

ČLÁNEK: WOTANCRAFT Easy Rider Sling bag

Co se týče batohů a brašen, ve kterých nosíme fototechniku, spousta z nás si projde takovým přirozeným kolečkem vývoje. Nejprve člověk něco pořídí - cokoliv - hlavně ať je to levné. Po nějaké době přijde období praktičnosti. Po pečlivém studování se vybere ideální produkt, do kterého se vše pěkně a bezpečně vejde. Pak nastane období zmenšování. Nebudeme s sebou přece tahat neustále tak velké zavazadlo.


Když vyřešíme i to, dostaneme se do dalšího levelu, kdy hledáme něco jedinečného s krásným designem, něco, co se nám bude líbit a co nám bude neustále dělat radost při každém pohledu a dotyku. Právě z této kategorie je brašna Wotancraft Easy Rider, o které si v následujících řádcích něco řekneme. 

Wotancraft je malá rodinná firma z Taiwanu. Začala působit v roce 2009 a mezi prvními produkty byly kožené řemínky pro hodinky nebo právě brašny na fototechniku. Značka se netají tím, že je silně inspirována výbavou švýcarské armády z dob druhé světové války.  

Základní specifikace
Rozměry: 35cm x 15cm x 18cm
Váha: 0.87kg
Objem: 9.5L
Součástí balení je bavlněná taška (obal) Wotancraft 


Wotancraft Easy Rider je sling bag. Co to znamená? Je to taková brašna, která se nosí na zádech. Mám tento typ brašen velmi rád, protože tím že se váha rozdělí mezi záda a rameno, je nošení mnohem pohodlnější i v případech vyšší váhy. Dá se samozřejmě nosit i jako brašna a nabízí také rychlý přístup k technice. To je ideální třeba při reportážním focení. V letních měsících je také příjemné, že při nošení mohou vaše záda alespoň trošku “větrat”. 


V přední části se nachází kapsa o rozměrech 21x12cm. Uvnitř brašny najdeme kapsu na telefon 8.5x12cm a “skrytou” kapsu na malý zip o rozměrech 16.5x12cm. Na celkovém designu se mi líbí také naprostá nenápadnost. Člověk by ani neřekl, že se jedná o brašnu na foťák. A pak také jistá “jedinečnost”. Ještě jsem v České republice nepotkal nikoho, kdo by měl stejnou brašnu. 


Když brašnu vezmete do ruky, tak se okamžitě ozve KVALITA ZPRACOVÁNÍ. Přiznám se, že jsem něco tak špičkově zpracovaného ještě neviděl. Každý detail je maximálně dotažen. Každý materiál poctivě zvolen. Po více jak půl roce používání brašna stále vypadá jako nová. Nic se nikde netrhá, nerozlepuje, nežmolkuje. Je použito dost kůže, ale nic není nijak znečištěné, ani nijak nepříjemně nezapáchá, jak bývá často zvykem u kožených výrobků. Když byla brašna úplně nová, byla dost tuhá, ale po nějaké době příjemně změkla. Díky použitým materiálům bude každým rokem sbírat patinu a bude stále vypadat lépe a lépe. 


Použité materiály Wotancraft detailně popisuje na svých stránkách. Když to vezmu v rychlosti. Materiál vnější části je kombinace italské ručně vydělané hovězí kůže a Cordura 500D. Cordura je velmi odolná otěru, je netrhavá, na vnitřní části s voděodolnou úpravou a navíc navoskovaná. Což jí přidává na vodoodpudivosti. Kožené pásy jsou z masivní půl centimetru tlusté hovězí kůže. Bronzové YKK zipy. Kovové přezky a karabiny jsou z mosazi nebo zinku. Každá nit je zvolena tak, aby co nejdéle vydržela. To vše jsou důvody, proč jsem se do této brašny rychle zamiloval.
 


Wotancraft nabízí k Easy Rider Sling bag insert (futrál pro praktické uložení) na foto techniku. Bohužel není součástí balení a musí se přikoupit, případně nahradit jiným futrálem, který už máte. Na druhou stranu je Wotancraft insert opět skvěle zpracovaný a má naprosto přesné rozměry brašny, takže perfektně sedí. Součástí futrálu jsou dvě velké přepážky na suchý zip a dvě menší pro ideální vytvarování přenosného prostoru. Na futrálu se dá přiklopit horní díl, tak se nemůže stát, že by techniku třeba poškrábal zip, ale úplně zavřít se nedá.
  


Mezi futrálem a zadní vnitřní tvrzenou částí brašny je prostor, kam se snadno vejde 10-ti palcový tablet. Mezi futrálem a brašnou je také ještě trochu místa na menší předměty, které nemusí být chráněné vyztuženým futrálem. Případně se dá futrál snadno vyndat a brašna se dá používat s neděleným prostorem na cokoliv. Rozměry vnitřního futrálu jsou zhruba 30cm x 12cm a výška 14cm. 


Co vše se do brašny vejde? Vyzkoušel jsem na několika případech, kolik toho dokáže brašna pojmout bez uvolnění kožených poutek a byl jsem opravdu překvapen. Ve všech případech se tam toho vlastně vešlo tolik, že kvůli celkové váze by nějaké dlouhodobější nošení nebylo pohodlné. 

1. příklad: Hasselblad tělo s kazetou a pophruhem, náhradní kazeta, 2x ne zrovna malé objektivy (110/2, 150/2.8), čistící sada, mini stativ, tablet (10 palců), 10 svitových filmů. 


2. příklad: Sony a9ii s násadou na malíček, Sony a9, Sony GM 24/1.4, Sony FE 35/1.8, Sony FE Sonnar 55/1.8, Sony GM 85/1.4, tablet (10 palců), popruh PD Slide, popruh PD Leash, náhradní baterka, blesk Godox 350s, něco málo na čištění. S touto kombinací nemám problém jít fotit téměř cokoliv. 


3. příklad: Rolleiflex Automat, Zeiss Ikon ZM s popruhem a cestovním pouzdrem + pět skel (včetně i dost většího ZM Distagonu 35/1.4), 5 svitkových filmů, 6 kinofilmů, tablet (10 palců), mini stativ, čistící sada. 


V případě, že je zapotřebí více prostoru, dá se zvětšit objem brašny tím, že uvolníme dva kožené řemínky v přední části brašny. Tvar trojúhelníkového hranolu se změní v takový “kvádr”. Tato kožená poutka také rád využívám pro nošení stativu. Úplně přesně se tam vejdou nohy Gitzo GK1545TA Traveleru, což není úplně prcek. Krásně se na brašnu “přilepí” a nijak nevyčuhuje. 


Popruh je kombinace masivní kůže a bavlněné části. Jeho délka se dá nastavovat. Jako šikovný doplněk je kožený “šlahounek” s karabinou, který se dá přidělat na horní část brašny, protáhne se pod ramenem a na jeho karabinu je na hlavním popruhu takový výčnělek šroubovitého tvaru, do kterého se karabina snadno zakousne. Výsledkem je, že se tímto “druhým popruhem” brašna zaaretuje a nikam vám po zádech neklouže. Poutko se samozřejmě může sundat na nemusí se využívat. 


Po této oslavě pozitivních vlastností bych chtěl také vypíchnout několik nedostatků. Vnitřní futrál není součástí balení a musí se dokoupit. Tím se o trochu zvedne pořizovací cena, která je už tak pro řadu uživatelů dost vysoká. Kůže a Cordura snesou i silný déšť, ale nemám úplnou důvěru v “nepromokavost”. V okolí zipů může nějaká voda prosáknout, a i když je technika uložena ještě v další vložce, která se dá přiklopit dalším víkem, tak nějaká vlhkost se může dovnitř dostat. Pro extrémní podmínky, bych tedy doporučil nějakou improvizovanou pláštěnku nebo brašnu schovat pod bundu. 


Wotancraft Easy Rider je krásný produkt, extrémně kvalitně zpracovaný, který v sobě nese navíc spoustu praktických prvků. Pro mě osobně je to skvělá brašna do města nebo doplňující foto-zavazadlo při cestování.  

                                           

                                                                                                                                      Honza Tichý


Zajímají vás 
další články? Případně další informace naleznete na mém Youtube kanále