Jan Tichy Photography

PÁR UKÁZEK: SONY FE 20mm f1.8 G

V tomto příspěvku bych chtěl ukázat několik zkušebních fotek z nově ohlášeného objektivu Sony FE 20mm f1.8G a podívat se na jeho optické kvality z několika různých směrů. Všechny ukázky jsou vyexportované z Adobe LR bez úprav, jen zmenšeno na velikost 2048px delší strana + základní nastavené doostření, které LR má. Vše je foceno s A9 mark II (24Mpx snímač), bez jakýchkoliv filtrů. Úvodní článek si můžete přečíst zde.


1. Bokeh
Objektiv ostří už od 18cm od snímače. Dokážeme se tedy dostat hodně blízko a silně rozostřit pozadí. Všechny fotky focené na f1.8.

Z trochu delší vzdálenosti.

Při focení na ještě delší vzdálenost objektiv dokáže objekty ze scény slušně vypíchnout, ale u tak širokého ohniska už není tento efekt tak silný.


2. Barevná vada

Chromatické aberace, jak laterální (obvykle fialové zbarvení kolem kontrastních hran), tak longitudiální (modro-zelené fleky v bokehu), jsou naprosto minimální. I v situacích, kde by spousta kvalitních skel měla problémy, jsem zde nic nenašel. 

Úplné minimum jsem našel na drátě proti bílemu nebi, ale výřez je skoro 200%, takže by bylo dost těžké si něčeho všimnout v běžné situaci.


3. Zkreslení

Zde jsem narazil také na velmi dobré výsledky. Linie na fotkách jsou rovné a scény se dobře komponují, bez nutnosti dalsí korekce v postprocesu.


4. Sunstars (hvězdy)

Světelné zdroje objektiv vykresluje jako ostré osmnácticípé hvězdy. Foceno na f8 - f10.

Zde je rozdíl mezi f8 a f1.8


5. Vinětace

Zde je šest fotek, focených těsně za sebou na různé clony. Na f1.8 je vinětace dost vidět, ale na f2.8 už je to podstatně lepší a dále se to zlepšuje jen minimálně. Nebyl samozřejmě použit žádný korekční profil. 

f1.8

f2.8

f4

f5.6

f8

f11


6. Kresba

Kresba je skvělá od rohu k rohu již od plně otevřené clony. Zde je rohový 100% výřez z předchozích snímků na clony f1.8, f2.8, f4 a f5.6. Je tam silná vinětace na f1.8, jak bylo zmíněno dříve, ale jinak je kresba prakticky stejná a to ve všech částech snímku.

Když procházím další fotky, můžu jen potvrdit, že se objektiv opravdu povedl. Kdyby byl zařazen do série GM, tak myslím, že by nikdo nic nenamítal. Jestli je to Gčko kvůli velikosti clony f1.8 nebo z nejakého jiného důvodu, to netuším. V každém případě ale Gčko bude za lepší peníze, než GMko, tak tímto směrem můžeme být rádi.  

                                                                                                                  

                                                                                                                                     Honza Tichý


Zajímají vás další články? Třeba o Sony A9? O širokáčích? Nebo o FE 35mm f1.8? A už jste se stali členy SONY GANGU na FB?