Jan Tichy Photography

PRVNÍ DOJMY: A9 - SONY impérium vrací úder

O fotoaparátu Sony A9 se hovoří dlouho. Legenda praví, že to má být TEN "vyvolený" foťák, který strhne proud síly a nastolí tak éru dominance temné strany :) Je to pravda? Jak moc se povedl? Stojí vůbec za to?

Měl jsem příležitost si tuto novinku trošku osahat a sepsal jsem v tomto článků některé postřehy. Neberte to jako plnohodnotnou recenzi, ale opravdu jako "první dojmy".


Ze všeho nejvíc mě zajímalo, jak se změnila ergonomie těla, jak foťák zvládá vyšší ISO a hlavně - jak se zlepšila rychlost ostření a celková rychlost odezvy foťáku. O videu vám bohužel moc neřeknu, to jde mimo mě.


Ergonomie

Když se na novou A9 podíváme, zas tolik se nezměnila od druhé řady A7. Tělo je nějaký milimetr tlustší, grip je o kousek hlubší a má trošku jiný tvar. Když dáme foťáky vedle sebe, jsou si dost podobné. Povrchová úprava je stejná.


Přibylo nové ovládací kolečko, kterým můžeme v horní části ovládat způsob snímání (one shot, high, medium a slow rychlost, časová spoušť, bracketing), svrchu je pro otáčení kolečkem pojistka. Ve spodní části kolečka je ještě jedno, které nám umožňuje měnit způsob ostření (single shot, kontinuální ostření, manuální ostření...). Pojistka k tomuto kolečku je to tlačítko po levé straně a abychom mohli kolečkem otáčet, musíme zároveň pojistku zmáčknout. Je to dost nešikovné řešení a vůbec se tímto způsobem neovládají tyto funkce pohodlně.


Jsem zvyklý na první i druhou řadu A7 a tento foťák se mi drží o trošku lépe. V případě, že nasadíme Sony grip, tak nevím, co bych v tomto směru vytknul.


Dalším Sony doplňkem pro zlepšení úchopu a zanechání nízké hmotnosti je třeba tento "pinkie grip". U toho by mi ale vadilo, že foťák nepůjde položit rovně, a že překrývá otvor pro baterii, takže při každé výměně se bude muset sundat, což není ideální.


Na zadní části se nám trošku přeházela tlačítka. C3 se přesunulo vedle MENU na levou stranu, tlačítko pro nahrávání videa se konečně přesunulo z boku hned vedle hledáčku (plus na A9 lze nastavit tlačítko pro snímání videa místo spouště). AF/MF / AEL přepínač zmizel a nahradila ho dvě dedikovaná tlačítka. Největší plus ale je, že přibyl multi-selector (joystick). Tím se můžeme pohybovat v menu, nebo třeba okamžitě měnit body ostření při focení (při namáčknutí středu joysticku se ostřící bod vrací zpět na střed). Display je dotykový ale jediné, co můžeme, je dotykem měnit ostřící body během focení.


Ostatní ovládací prvky na horní části foťáku zůstaly stejné jako u A7.


Při vyklopení displaye se automaticky vypne hledáček...jak moc jsem za tuto funkci rád :) Rozlišení displaye je u A9 1.44mil. pixelů (u A7RII to bylo 1.22mil. pixelů).


Foťák působí solidním a robusním dojmem. Bajonet by měl být pevnější - počítalo se s tím, že A9 se bude používat s velkými a těžkými objektivy. Celková váha, včetně baterie a paměťové karty je 673g, což není takový skok oproti např. A7RII (625g).


Hledáček je stejně velký jako u A7RII, má ale vyšší rozlišení (3.6mil. bodů oproti 2.3mil. bodům - body nejsou pixely - u A7RII jsou v jednom pixelu tři body - modrá/zelená/červená a u A9 jsou díky technologii QUAD-VGA čtyři - takže celkové rozlišení hledáčku se tak masivně nezvětšilo, i když to na papíru vypadá, že ano). Obnovovací frekvence hledáčku A9 je 60 nebo 120 políček za sekundu. Při snímání vysokou rychlostí (20 snímků za sekundu) v hledáčku jen bliká čtverec kolem ostřícího bodu - obraz zůstává naprosto čistý a plynulý - díky absenci zrcátka. 


Rychlost snímání
Při použití mechanické závěrky je rychlost 5 snímků za sekundu. Při použití elektronické závěrky je maximální rychlost 20 snímků za sekundu - to z A9 dělá se slušnou rezervou nejrychlejší fotoaparát na trhu. Navíc rychlost snímání do budoucna půjde u bezzrcátek ještě nahoru - u zrcadlovek už dnes narážíme na mechanické omezení tohoto systému. Když jsem poprvé zkusil sériové snímání rychlostí 20 snímků za sekundu, spadla mi brada :) Ne že by taková rychlost zapadla do mého stylu focení, ale i tak je to neskutečný výkon a spoustě fotografů se tato přidaná rychlost bude hodně líbit. 

Elektronická závěrka nám také umožňuje snímat při rychlosti závěrky 1/32000sec. - to je 4x rychleji než běžné maximum většiny foťáků 1/8000sec. Někdo řekne, že to je zbytečné. Já říkám, ať si zkusí objektiv se clonou f0.95 v pravé poledne na přímém slunci - to je pak zvýšená rychlost závěrky k nezaplacení :).


Rychlost a přesnost ostření

Vlastnosti, které asi každého fotografa zajímají nejvíce. A9 má opět hybridní systém ostření využívající fázovou a kontrastní detekci. K ostření využívá 693 ostřících bodů, které prakticky pokrývají celou plochu snímku. V době testovaní jsme měli k dispozici objektiv GM24-70mm f2.8, který jako jediný byl na A9 zkaliborovaný. S tímto objektivem byla rychlost ostření instatntní, naprosto přesná na všech ohniscích i clonách. Objektiv reagoval okamžitě, nikde nelovil a nikam nepřeostřoval - jak na světle, tak v prostorách se slabším osvětlením. Při focení statických objektů byla přesnost zaostření špičková - ostatně tak, jak jsme zvyklí u A7. Zkoušeli jsme i focení pohybu - osoba běžící proti fotoaparátu. S objektivem FE Sonnar 55mm na f1.8 (firmware A9 ještě není pro tento objektiv aktualizovaný, ale i tak fungoval dobře). Automatické ostření se chytalo velmi pohotově a přesně, přes 90 procent fotek bylo zaostřeno správně a ten zbytek jen o kousek minul. Tento výkon mě mile překvapil. Jsem zvyklý na A7II a v tomto případě urazila A9 obrovský kus cesty dopředu. I spoušť A9 mně přijde rychlejší a pohotovější než u A7II, kde jsem tuto vlastnost hodně kritizoval. Zkoušel jsem i Canon objektiv přes adaptér MC-11, a i když k němu zatím není žádná aktualizace (jak ve foťáku, tak v adaptéru) - tak fungoval dobře, jen nepodporoval všechny funkce (eye-focus...apod.).


Focení na vysoké ISO

Zde jsme nedělali nějaké hloubkové testy. Při focení na vyšší ISO mi přijde výkon A9 velmi podobný A7RII (která ale má výhodu ve vyšším rozlišení, ze kterého se dá dostat více detailu při dalším zpracování). Zkoušel jsem různá nastavení citlivosti až po ISO16000 (více mi vlastně na moje focení ani nezajímá :) ) a vše mi přišlo "použitelné". Při ISO16000 byl šum sice tvrdý, ale úroveň detailů pod šumem byla stále dost slušná. Spíše než šum mi podobný výstup připomíná filmové zrno. 


Výdrž baterie

Baterie se zvětšila a i kapacita je teď 2.2x větší. U A7RII je uváděno, že na jednu baterku vyfotíme 290-340 fotek. Poslední dobou se ale ukazuje, že lze vyfotit i přes 700 fotek. A9 má ve specifikaci uvedeno 480-650 fotek. Jestli ale zvládne 1000 nebo více, uvidíme časem. 


Stabilizace

Na senzoru je opět pětiosá stabilizace, která nám umožní u statických objektů používat časy závěrky až o 5 kroků delší (např. místo 1/100sec. - 1/4sec.). 

Ostatní
Spoustu lidí potěší, že A9 má konečně dva sloty pro paměťové SD karty, jeden ze slotů podporuje rychlé UHS-II karty. 


Menu foťáku je "zjednodušené", ale i tak jsem asi moc jednoduchý člověk :) Je tam toho prostě moc. Na druhou stranu jsem rád, že si můžu z menu vytáhnout ty nejdůležitější funkce a do menu lezu jen když potřebuji naformátovat kartu...a to ještě jde.


A9 má v sobě zabudované wi-fi, NFC, bluetooth. Dále v sobě má konektory pro - sluchátka, mikrofón, micro HDMI, micro USB. Jako první Alpha má v sobě možnost využívání Ethernetu - buď přímo k připojení k počítači nebo FTP serveru. Vůbec poprvé také najdeme vstup pro synchronizaci s bleskem. 


Když to všechno shrnu, tak oproti druhé generaci A7 se A9 výrazně zlepšila v oblasti rychlosti auto-focusu a i celková rychlost odezvy je lepší. Focení na vysoké ISO zůstává díky 24mpix podsvícenému senzoru na skvělé úrovni. Rychlost snímání (20fps) je v dnešní době trochu sci-fi a hlavně funguje skvěle. Ergonomie a logika ovládání se znovu o kus zlepšila. A9 je špičkový univerzální foťák, kterému toho lze vytknout opravdu málo. Každý si bude muset určit, jestli mu všechny tyto vymoženosti stojí za to, protože s uváděcí cenou kolem 5300EUR to nebude "foťák pro každého". 


Až bude postřehů více, tak článek doplním ;) Kompletní soupis vlastností a funkcí A9 najdete zde.

David Kašpárek (FB - David Kašpárek photo/prod) A9 několik dní testoval, kdyby se někdo chtěl podívat na pár fotek, tak může zde

                                                                             

                                                                                                                               Honza Tichý


Zajímá vás Sony technika? Podívejte se na aktuální nabídků Sony kurzů nebo na další články

                                                                        ...a přidejte se do našeho SONY GANGU!