Jan Tichy Photography

PRVNÍ DOJMY: Sony FE 85mm f1.8

Dnes se mi do rukou úplnou náhodou dostal nový Sony objektiv FE 85mm f1.8. Objektiv do kterého dost lidí vkládá své naděje, protože při ceně kolem 17tis. korun by to mohla být dobrá alternativa portrétního objektivu s autofocusem na bezzrcátkách Sony.


Jaký tedy je? Stojí to za to?


Objektiv je celkem slušně postaven. Vnější materiál je z kovu, celkově je ale poměrně lehký. Průměr filtru je 67mm. Objektiv má na boku přepínací tlačítko autofocusu AF/MF a ještě jedno nastavitelné tlačítko pro nějakou z uživatelských předvoleb. Ostřící prstenec jde jemně a jde opět o systém focus-by-wire (pohybem prstence dáme pokyn fotoaparátu, aby zaostřil objektivem - nejde o instantní reakci, ale zase jde různě rychle přeostřovat, podle rychlosti pohybu prstencem).


Optický výstup
Nedělal jsem žádné komplikované testy, jen jsem během odpoledne fotil několik portrétů v různě náročných podmínkách (přímé slunce, stín, odražené světlo). Nevšiml jsem si žádné přehnané vinětace. Chromatické aberace (kromě extrémních podmínek, kdy jsem fotil přímo do slunce) také bez problémů - nic co by mi tahalo za oko a měl jsem potřebu korigovat v post procesu. Objektiv je kolem středu (fotil jsem jen portréty a vše na f1.8) velice ostrý od plně otevřené clony a dobře vykresluje jemné detaily, což ve spolupráci s vysokou hranovou ostrostí přispívá k celkem slušnému 3D efektu. Barvy objektivu jsou poměrně neutrální, stejně jako sytost barev.


Bokeh
Na krátké vzdálenosti je kresba mimo rovinu ostrosti velice jemná a příjemná. Na střední vzdálenost začíná "nervóznět" ale spolu s tím se začíná objevovat lehký 3D efekt. Na delší vzdálenost (např. při portrétu celé postavy) je už bokeh celkem rušivý, ale 3D efekt je ještě výraznější. 


Autofocus
Jedna z těch podstatných vlastností :). Nejdou dělat žádné závěry. Firmware, který by optimalizoval rychlost a přesnost ostření tohoto objektivu na bezzrcátkách Sony zatím ještě není k dispozici. ALE...když se podívám, jaké jsem domu přinesl fotky, a vezmu si, že jsem vše fotil na plně otevřenou clonu, tak vyloženě "odpadu" je poměrně málo. Objektiv ostřil přesně i v protisvětle nebo ve stínu. Sem tam se při zaostření nechytne a nepochopitelně projede od nekonečna na blízko a zpět - což může trošku zdržovat, ale ostření je podstatně lepší než u FE 50/1,8. 


Tak konec povídání a udělejte si obrázek (z obrázků) sami ;)

Všechny fotky jsou "jemně" upraveny - nic výrazného, co by změnilo charakter objektivu. S barvami také nebylo manipulováno (kromě jejich eliminace u ČB :) ), nikde jsem nekorigoval chromatické aberace. Vše focené se Sony A7II.


Myslím si, že jde o celkem povedený objektiv, kterému se ještě určitě budu v budoucnu věnovat a nové poznatky samozřejmě doplním. 

Díky Evey za modelování FotoŠkoda za objektiv. 


                                                                                                                                   Honza TichýDalší články / Aktualní nabídka fotografických kurzů se značkami Sony a Zeiss

...a přidejte se do našeho 
Sony Gangu!